Eksport potrzebuje faktoringu

mar 31, 2020 | Faktoring w mediach

Polscy eksporterzy korzystający z faktoringu nie muszą się martwić ani o terminy płatności wystawionych faktur, ani o wypłacalność kontrahentów, ani o ryzyko kursowe. Ta forma finansowania daje im pewność szybkiego dostępu do gotówki na bieżącą działalność. 

 

Firmy faktoringowe zrzeszone w Polskim Związku Faktorów każdego dnia nabywają od polskich eksporterów wierzytelności na kwotę 124,5 mln zł. W ostatnim roku łączna suma faktoringu eksportowego sięgnęła 45,5 mld zł. Potencjał drzemiący w tej usłudze jest jednak nadal duży, a łatwość w skorzystaniu z niej przewyższa inne formy finansowania.

 

Dlatego jest rozwiązaniem, po które sięga coraz więcej eksporterów. Pozwala zamienić należności na gotówkę. Gdy kontrahent zwleka z płatnością za dostarczony towar lub usługę, firma faktoringowa wypłaca przedsiębiorcy część pieniędzy wynikających z faktur. Gdy otrzyma środki od odbiorców, wypłaca przedsiębiorcy pozostałą część. Dzięki temu może on bez przeszkód rozwijać swój biznes.

 

Faktoring w opcji pełnej zapewnia też ochronę przed brakiem zapłaty od kontrahenta. Firma faktoringowa bierze na siebie ryzyko jego niewypłacalności. Jest to forma szczególnie polecana tym przedsiębiorcom, którzy działają w szybko zmieniających się warunkach rynkowych.

 

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej oraz w serwisie Poradnik Biznesu.