Potrzeba więcej edukacji – badanie postrzegania faktoringu

wrz 20, 2018 | Badania i raporty

Przed faktorami mimo sukcesów, wciąż jeszcze wiele pracy. Opóźnienia w otrzymywaniu płatności od kontrahentów są wciąż największym problemem, z jakim borykają się obecnie polscy przedsiębiorcy, wynika z badania postrzegania faktoringu, przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie Polskiego Związku Faktorów.

Prezentacja badania

Wśród przedsiębiorców niska jest gotowość do zapłacenia za pozbycie się ryzyka braku opłacenia faktur przez kontrahentów. Gotowość tę deklaruje niespełna 20 proc. menedżerów polskich firm. Kolejnych trzech na dziesięciu się waha. Winę za to ponosi w znacznej mierze ich stan wiedzy na temat korzyści wynikających z finansowania w formie faktoringu. Satysfakcjonuje on niewiele ponad jedną trzecią ankietowanych.

 

Dlatego niełatwo jest im rekomendować to rozwiązanie innym. Mimo tego, więcej niż czterech na dziesięciu badanych dobrze ocenia faktoring, a połowa wyraża w tej kwestii zdanie ambiwalentne.

 

– Z faktoringu korzysta obecnie 15 proc. respondentów. Podkreślają oni, że usprawnia to płynność finansową, pozwala przezwyciężyć problemy z wypłacalnością kontrahentów, szybciej uzyskać pieniądze oraz zwiększyć kontrolę nad płatnościami. Aby poszerzyć grono odbiorców warto zaangażować więcej starań w edukowanie przedsiębiorców – podkreśla Marek Lekki, dyrektor zarządzający ARC Rynek i Opinia, która realizowała badanie.