Pieniądze na bieżącą działalność

cze 30, 2023 | Faktoring w mediach

Faktoring to metoda finansowania, z której korzystają chętnie firmy z sektora zielonych projektów.

 

Polscy faktorzy sfinansowali w I kwartale 2023 r. bieżącą działalność krajowych przedsiębiorstw w kwocie blisko 113,8 mld zł. Oznacza to, że wykupili wierzytelności w formie faktur o łącznej wartości o 8,4 proc. większej niż w pierwszych trzech miesiącach 2022 r. Faktury na gotówkę zamieniło 22,4 tys. firm. Przekazały one do sfinansowania 6,4 mln dokumentów płatniczych.

 

Polski Związek Faktorów (PZF) skupia obecnie większość podmiotów świadczących usługi faktoringowe w Polsce. Należy do niego pięć banków komercyjnych, 19 wyspecjalizowanych firm udzielających finansowania, a także sześć podmiotów o statusie partnera.

 

Finanse dla każdego

 

Faktoring to finansowanie obecnej działalności firmy. Przedsiębiorca wystawia kontrahentowi fakturę z odroczonym terminem płatności, następnie przekazuje ją faktorowi – dochodzi do cesji wierzytelności. Dzięki temu przedsiębiorca otrzymuje od razu należność ze sprzedanej faktury od faktora (od 80 do 100 proc. jej wartości minus prowizja), przez co nie musi czekać na spłatę zobowiązań.

 

Faktoring jest zatem sposobem na pozyskanie środków na finansowanie bieżącej działalności. Nie jest jednak formą kredytu. Aby skorzystać z kredytu, firma musi być w dobrej sytuacji ekonomicznej, mieć za sobą kilka lat stabilnego funkcjonowania i dysponować dobrej jakości zabezpieczeniami. Aby skorzystać z faktoringu, nie trzeba spełniać takich warunków. Co więcej, proces uzyskania finansowania jest prosty i szybki. W przypadku kredytu ryzyko wypłacalności kontrahentów pozostaje po stronie przedsiębiorcy. Natomiast w faktoringu przejmuje je firma faktoringowa.

 

Więcej w dzienniku Rzeczpospolita.