Almanach PZF 2021 dostępny online

paź 4, 2021 | Informacje prasowe

Wydawany raz do roku Almanach Polskiego Związku Faktorów jest już dostępny w serwisie internetowym PZF. Aktualne wydanie prezentuje zarówno analizy rozwoju rynku faktoringu, jak i praktyczne informacje dotyczące zarządzania tą usługą.

 

Almanach Polskiego Związku Faktorów ukazuje się od 2011 r. i jest unikatowym, cyklicznym wydawnictwem prezentującym materiały o faktoringu i innych usługach związanych z finansowaniem i zarządzaniem należnościami.

 

– Almanach propaguje faktoring i jest platformą, za pomocą której uznani polscy i zagraniczni faktorzy dzielą się swoimi bogatymi doświadczeniami. Dziesiąty tom wydawnictwa zawiera publikacje przygotowane zarówno przez teoretyków, jak praktyków zarządzających tą usługą – mówi Dariusz Steć, dyrektor wykonawczy PZF.

 

Wydanie tradycyjnie otwiera prezentacja analizy rozwoju polskich faktorów.

 

Kolejny artykuł – „Spadek obrotów faktoringowych w Europie po raz pierwszy od 11 lat – dane za 2020 rok” – ma również charakter analizy danych, tyle że ilustrujących branżę faktoringową w europejskiej skali. Tytuł artykułu mówi sam za siebie – Magdalena Ciechomska-Barczak informuje o spad- kach w 2020 roku; po raz pierwszy od 11 lat zanotowano 5,1-procentowy spadek obrotów faktoringu w Europie. Na europejskim rynku faktoringowym w 2020 roku zrealizowano obrót w wysokości 1,79 bln EUR (w porównaniu z 1,91 bln EUR w 2019 roku). Dane zebrane przez autorkę pochodzą z badań własnych i zasobów EU Federation for the Factoring and Commercial Finance.

 

W trzecim artykule Grzegorz Sygnowski dokonuje syntezy najnowszego badania dotyczącego nastawienia przedsiębiorców do faktoringu. Badanie było prowadzone w szczególnych okolicznościach – panującej w Polsce i na świecie epidemii COVID-19. Te okoliczności nie pozostały bez wpływu na nastroje wśród przedsiębiorców oraz ich bieżącą sytuację finansową. Czytelnik znajdzie w tekście odpowiedzi na takie np. pytania: czy obecnie, w dobie pandemii, pojawiły się inne wyzwania przed przedsiębiorcami? czy w związku z pandemią zmienił się stosunek przedsiębiorców do usług faktoringowych?

 

W kolejnym tekście, zatytułowanym „Faktoring w rachunkowości, czyli jak księgować finansowanie firm na podstawie faktur” zespół ekspertów Polskiego Związku Faktorów i renomowanej firmy audytorskiej EY podejmują się zadania przystępnego przybliżenia zagadnień związanych z rachunkowym ujęciem faktoringu, z zachowaniem krajowych standardów. Autorzy przedstawiają również ogólne wytyczne dotyczące ujęcia faktoringu zgodnie ze standardami międzynarodowymi.

 

W następnym artykule – „Usługi finansowe dla firm w branży e‐commerce. Co przetrwa, a co musi ulec zmianie? Doświadczenia Allegro” – Ewa Kraińska dzieli się swoimi doświadczeniami z pracy w branży e-commerce, która do niedawna była postrzegana przez instytucje finansowe jako branża wysokiego ryzyka.

 

Autorzy kolejnych dwóch tekstów reprezentują dostawców narzędzi IT dla firm faktoringowych. Kevin Day jest brytyjskim projektantem rozwiązań informatycznych dla faktoringu i specjalistą doskonale zorientowanym w zagadnieniach nurtujących branżę obrotu wierzytelnościami. W artykule pt. „Przyszłość faktoringu i nieograniczonych źródeł finansowania” omawia znaczenie faktoringu dla rozwoju gospodarek na całym świecie. Robert Meters, dostawca IT dla faktoringu z Niemiec, w artykule pt. „Rozwiązania informatyczne wspierają globalny rozwój przedsiębiorstw i zwiększają ich odporność” omawia najważniejsze funkcje narzędzi informatycznych, z których korzystają faktorzy.

 

W drugiej części wydawnictwa znajdują się artykuły przedstawiające faktoring w aspektach teoretycznych. Są to obszerne fragmenty prac licencjackich i magisterskich nadesłanych na konkurs „Złote Pióro PZF”.

 

Zapraszamy do lektury!

 

Almanach PZF 2021 do pobrania: