Jak odetkać kurek z pieniędzmi

lis 27, 2020 | Faktoring w mediach

Nie płacisz kontrahentom? Będziesz miał problem! Walka z zatorami płatniczymi staje się jednym z priorytetów rządu i UOKiK. Odczuwają to już wielkie firmy, czytamy w May Company Polska.

 

Według Krajowego Rejestru Długów podstawową przyczyną jest gwałtowny spadek sprzedaży i zleceń, z którymi od wiosny bieżącego roku zmaga się wiele sektorów naszej gospodarki. Na takie źródło zatorów wskazało 95 proc. przedstawicieli sektora MSP mających opóźnienia w płatnościach. W tym samym badaniu ponad połowa firm przyznała, że ich klienci nieterminowo płacą za produkty lub usługi, czytamy w My Company Polska. 

 

Z kolei według informacji opublikowanych w październiku przez firmę Coface, po stabilizacji liczby niewypłacalności firm w Polsce w pierwszej połowie 2020 r., wzrosła ona w III kwartale. Firmy w Polsce odczuwają już pogorszenie koniunktury, a kolejne wprowadzone obostrzenia, mogą okazać się bardzo bolesne – dodaje My Company Polska.

 

Potwierdzają to wyniki badania Bibby Financial Services. Dla 42 proc. firm obecnie największym wyzwaniem jest utrzymanie płynności finansowej. Wszyscy obawiają się zamknięcia gospodarki. Realną pomocą były programy rządowe, które w praktyce zostały wykorzystane do obsługi płynności finansowej. Mimo to we wrześniu nieterminowo płaciło aż 31 proc. firm. Można się spodziewać, że w październiku i listopadzie ze względu na postępujące zamknięcie gospodarki, wynik ten jest jeszcze gorszy, pisze My Company Polska.

 

Oprócz samodzielnych prób odzyskania pieniędzy firmy coraz częściej sięgają po specjalne narzędzia. Mowa tu przede wszystkim o faktoringu. Rynek ten urósł, mimo pandemii, o 1,1 proc. w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy tego roku w porównaniu z 2019 r. Jak wynika z danych Polskiego Związku Faktorów, firmy z tej branży nabyły wierzytelności wynikające z faktur wystawionych przez krajowych przedsiębiorców o łącznej wartości blisko 208 mld zł. Rok temu kwota ta sięgała 205,7 mld zł. Z usługi korzysta obecnie w Polsce prawie 17 tys. firm. Przekazały one do sfinansowania 13,3 mln faktur, czytamy w My Company Polska.

 

Więcej w My Company Polska.