Wolne Faktury – bez zakazu cesji

gru 17, 2018 | Faktoring w mediach

Zakaz cesji wierzytelności powinien zniknąć z umów handlowych, bo powoduje zatory płatnicze – jednomyślnie uważa branża faktoringowa. Dlatego Polski Związek Faktorów uruchomił kampanię „Wolne Faktury – bez zakazu cesji” – pisze Jerzy Dąbrowski, Wiceprzewodniczący Komitetu Wykonawczego Polskiego Związku Faktorów na łamach Dziennika Gazety Prawnej. Z jednej strony rynek chce zachęcać odbiorców towarów i usług, aby nie zamieszczali w kontraktach klauzul zakazujących przenoszenia wierzytelności wynikających z otrzymanych faktur, z drugiej – przedstawić ustawodawcy racje przemawiające za aktualizacją prawa – dodaje Jerzy Dąbrowski. 

 

Celem kampanii „Wolne Faktury – bez zakazu cesji” jest przede wszystkim uwolnienie przedsiębiorców od barier w sięganiu po finansowanie działalności gospodarczej. Funkcjonujące w polskich przepisach prawo do umieszczania zakazów cesji wierzytelności w umowach handlowych powoduje, że dostawcy towarów i usług, którzy mają w kontraktach taki zapis, nie mogą korzystać z finansowania działalności w formie faktoringu. To zaburza ich płynność, zmniejsza zdolności handlowe i prowadzi do tworzenia się zatorów płatniczych.

 

Dlatego rynek faktoringu zgodnie uważa, że nadszedł czas na aktualizację polskiego prawa w zakresie przenoszenia wierzytelności wynikających z wystawionych faktur. Eksperci chcą z jednej strony pokazać szkodliwość zakazu cesji i propagować ideę odstępowania zamawiających od jego stosowania. Z drugiej – zaproponować aktualizację polskiego prawa w stronę rozwiązań dopasowanych do współczesnych warunków rynkowych i potrzeb polskich przedsiębiorców.

 

Co jeszcze warto wiedzieć o kampanii „Wolne Faktury – bez zakazu cesji”? O tym Dzienniku Gazecie Prawnej z 17 grudnia 2018 r. oraz w serwisie Poradnik Biznesu.