Jeszcze szybszy wzrost faktoringu

lip 30, 2018 | Faktoring w mediach

Obroty faktorów urosły przez rok o prawie 28 proc. Już ponad 15 tys. firm w Polsce zabezpiecza się przed skutkami zatorów płatniczych korzystając z faktoringu – pisze Rzeczpospolita.

 

Skala finansowania działalności przedsiębiorców na podstawie faktur rośnie coraz szybciej. Na koniec I półrocza 2018 r. firmy zrzeszone w Polskim Związku Faktorów osiągnęły obroty w wysokości 109,5 mld zł., aż o 27,5 proc. wyższe niż przed rokiem. Być może częściowo na wzrosty wpłynęło także wejście w życie split payment (banki obserwują rosnące zapotrzebowanie na kredyty obrotowe, ale skutek w większej skali powinien być widoczny w drugim półroczu) – czytamy w dzienniku.

 

Faktoring to usługa finansowa umożliwiająca przeciwdziałanie negatywnym skutkom zatorów płatniczych. Dzięki niej przedsiębiorcy mogą bez przeszkód zrealizować bieżące płatności, mimo długich terminów wystawianych faktur. Zarządzający coraz częściej dostrzegają płynące z tego korzyści, dlatego od kilku lat chętniej sięgają po faktoring. Polski Związek Faktorów skupia obecnie przeważającą część podmiotów świadczących tego rodzaju usługi. Zrzesza 27 członków: 5 banków komercyjnych i 22 wyspecjalizowane firmy faktoringowe (do związku należy też jeden podmiot mający status partnera).

 

Z usług krajowych faktorów korzystało w I półroczu 2018 r. ponad 15 tys. firm. Wystawiły 6,6 mln faktur, na podstawie których faktorzy udzielili finansowania. – Faktorzy przejmują zobowiązania jedynie na podstawie faktur. Dzięki temu firmy mogą szybko zaspokoić najpilniejsze potrzeby, związane z wypłacaniem wynagrodzeń i wypełnianiem obowiązków wobec fiskusa czy ZUS. Zauważalny silny wzrost liczby klientów obsługiwanych przez członków PZF wiąże się też z faktem, że do związku przystępują nowe podmioty, oferujące finansowanie dla mikroprzedsiębiorców – mówi Sebastian Grabek, przewodniczący komitetu wykonawczego PZF.

 

Więcej w Rzeczpospolitej z 30 lipca 2108 r.