Prelegenci


IX Międzynarodowy Kongres Faktoringu

Tadeusz Białek

Tadeusz Białek

Dyrektor Zespołu Prawno-Legislacyjnego, Związek Banków Polskich

Doktor nauk prawnych, dyrektor departamentu prawnego Związku Banków Polskich, radca prawny, sekretarz i członek zarządu Rady Prawa Bankowego. Uczestniczył w wielu pracach legislacyjnych nad ustawami m. in. w zakresie prawa bankowego i w zakresie regulacji dotyczących rynku finansowego Wykładowca prawa bankowego na wyższych uczelniach. Autor blisko trzydziestu publikacji z ww. zakresu.

Paweł Bielski

Paweł Bielski

Prezes Zarządu Polski Gaz S.A., Prezes Polskiej Izby Gazu Płynnego

W branży gazu płynnego pracuje od 1997 roku. W tym czasie zajmował się handlem, organizacją podmiotów i obsługą prawną. Obecnie Prezes Zarządu Polski Gaz S.A.. jednej z największych i najdynamiczniej rozwijających się firm w branży LPG w Polsce. Z Polski Gaz związany od początku istnienia tej firmy.

Specjalizuje się w problematyce prawnej dotyczącej branży gazu płynnego.

Od 2003 Członek Rady Polskiej Izby Gazu Płynnego, a od 2013 pełni funkcję Prezesa Polskiej Izby Gazu Płynnego.

Z ramienia Polskiej Izby Gazu Płynnego bierze min. udział w pracach legislacyjnych dotyczących przepisów regulujących działanie branży LPG.

Zainteresowania: historia, polityka, ekonomia.

John Brehcist

John Brehcist

Rzecznik Prasowy FCI, Koordynator EU Federation

Jest autorem licznych opracowań i prezentacji na konferencjach branżowych. Ma ponad trzydziestoletnie doświadczenie w branży finansowania transakcji handlowych. Jest dyrektorem  informacji FCI oraz koordynatorem w EU Federation. Założyciel i właściciel Roundwindow, firmy doradczej i konsultacyjnej. Absolwent Oxford University, ukończył z wyróżnieniem studia MBA na Warwick Business School.

 

Peter Brinsley

Peter Brinsley

Dyrektor Zarządzający Point Forward Ltd.

Właściciel i dyrektor firmy Point Forward Ltd, która świadczy usługi doradcze dla sektora obrotu wierzytelności na całym świecie, zarówno dostawcom, jak i użytkownikom. Peter ma ponad trzydziestoletnie doświadczenie w faktoringu, finansowaniu należności, pożyczkach opartych na aktywach i finansowaniu łańcucha dostaw pracujących dla ABN AMRO, Fortis Bank, Atradius i Royal Bank of Scotland, zawsze z naciskiem na handel międzynarodowy.

Wieloletni (przez 7)  lat przewodniczącym komitetu edukacyjnego International Factors Group (IFG). Obecnie jest strategicznym doradcą rodzącego się projektu World of Open Account (WOA) – finansowanie wierzytelności internetowych online.

 

Roman Czarkowski

Roman Czarkowski

Kierownik Zespołu w Departamencie Ryzyka Faktoringu Alior Banku

Ma ponad 13-letnie doświadczenie w pracy w instytucjach finansowych, w obszarze usług finansowych dla przedsiębiorstw, głównie w jednostkach zarządzających ryzykiem faktoringowym. Zajmował się underwritingiem, zarządzaniem ryzykiem operacji faktoringowych, tworzeniem polityk, procedur oraz dokumentacji produktów faktoringowych. Obecnie kieruje zespołem odpowiedzialnym za tworzenie i rozwój oferty Alior Banku w zakresie produktów faktoringowych. Jest absolwentem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, specjalność międzynarodowe zarządzenie finansowe.

 

Maciej Drowanowski

Maciej Drowanowski

Prezes Zarządu MONEVIA sp. z o.o.

Twórca platformy mikrofaktoringowej MONEVIA. Ekspert w dziedzinie zarządzania i finansowania należności. Odpowiedzialny za relacje biznesowe w firmie brokerskiej RISKMAN sp. z o.o. Wcześniej przez ponad 10 lat rozwijał w Polsce działalność grupy COFACE.

Absolwent Wydziału Prawa na Uniwersytecie w Białymstoku, MBA University of Buckingham, UK.

 

Sebastian Grabek

Sebastian Grabek

Przewodniczący Komitetu Wykonawczego PZF, Dyrektor ds. Faktoringu HSBC Bank Polska SA

Absolwent Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Z bankowością związany jest od 17 lat, w trakcie których współpracował głównie z dużymi przedsiębiorstwami i międzynarodowymi klientami w obszarze faktoringu oraz finansowania handlu. Karierę zawodowa rozpoczął w Handlowy-Heller SA w 2001 roku, później w Raiffeisen Banku oraz Banku BGŻ. W HSBC Bank Polska S.A od 2007 roku. Odpowiada za rozwój biznesu faktoringowego banku w Polsce. MBA Akademii Ekonomicznej w Poznaniu oraz Georgia State University w Atlancie.

Krystian Gunia

Krystian Gunia

Prokurent, Cognor SA

Ekonomista z wieloletnim doświadczeniem w branży hutniczej. Absolwent Akademii Ekonomicznej w Katowicach, planowanie i finanse. Aktualnie pracuje w największej polskiej firmie hutniczej – COGNOR S.A. Jest dyrektorem finansowym oddziałów w Gliwicach, Krakowie i Zawierciu. 

Stres zawodowy odreagowuje uprawiając turystykę górską.

Ewa Guzowska

Ewa Guzowska

Wspólnik KGK Kancelarii Radcowskiej E.Guzowska i S-ka, Sp.k.

Radca prawny wykonujący praktykę w Polsce i Francji; z faktoringiem związana od początku istnienia tej instytucji w Polsce – wprowadzała instytucję faktoringu ze spółką Polfactor SA ( obecnie mFaktoring SA ) do polskiej praktyki prawnej i gospodarczej; uczestniczyła jako prawnik w wielu gremiach wykuwających definicję faktoringu w Polsce, posiada także bogate doświadczenie procesowe w sporach gospodarczych dotyczących szeroko pojętego faktoringu; jej Kancelaria obsługuje Polski Związek Faktorów.

 

Daniel Mączyński

Daniel Mączyński

Wiceprezes zarządu Pragma Faktoring SA

W latach 1996 – 1997 pracował w Pomorskim Towarzystwie Leasingowym S.A. Od 2000 r. był związany z Raiffeisen Leasing Polska S.A., gdzie pełnił funkcję Zastępcy Dyrektora Zarządzającego, Pion Sprzedaży Bankowej i Biznesu Korporacyjnego. W 2016 r. objął funkcję Wiceprezesa Zarządu Pragma Faktoring SA odpowiedzialnego za obszar rozwoju sprzedaży. Ukończył Wyższą Szkołę Zarządzania – Polish Open University w Warszawie, EMBA w centrum szkoleniowym Polish Open University w Warszawie przy Akademii Finansów i Biznesu Vistula i Oxford Brookes University. Ukończył warsztaty związane z zarządzaniem strategicznym opracowane przez Harvard Business Publishing oraz uczestniczył w programie Elite Sales Program of Harvard Business Review.

 

Justyna Nałęcz-Chmielewska

Justyna Nałęcz-Chmielewska

Zastępca Dyrektora Działu Finansów PKP Energetyka SA

Absolwentka Politechniki Warszawskiej oraz Szkoły Businessu Politechniki Warszawskiej.  Członek międzynarodowego stowarzyszenia księgowych ACCA. Od kilkunastu lat menedżer działu skarbca, zarówno na szczeblu lokalnym jak i regionalnym w firmach o różnych profilach, od września 2015 zastępca dyrektora Biura Finansowego, odpowiedzialnego za zarządzanie skarbcem Grupy Kapitałowej PKP Energetyka. W latach 2008-2017 wiceprezes  PCTA ( Stowarzyszenie Polskich Skarbników Korporacyjnych).

 

Jerzy Owsiak

Jerzy Owsiak

Założyciel i Prezes Zarządu Fundacji WOŚP

Dziennikarz radiowy i producent telewizyjny, ale najbardziej znany ze swojej działalności charytatywnej. Założyciel i prezes zarządu Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, główny pomysłodawca i realizator corocznego Finału WOŚP.

Jest bohaterem i autorem książek Orkiestra Klubu Pomocnych Serc, czyli monolog – wodospad Jurka Owsiaka, w której zawarty jest wywiad-rzeka prowadzony przez Bartłomieja Dobroczyńskiego, „Listy do Owsiaka” „Przystanek Woodstock”, „Z sercem jak na dłoni, czyli 20 lat grania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy” i „Obgadywanie Świata”. Jurek Owsiak jest żonaty od 1976 roku. Razem z żoną Lidią Niedźwiedzką-Owsiak współtworzy Fundację WOŚP. Ma dwie córki – Olę i Ewę oraz wnuczki Maję i Zuzię.

 

Michał Pawlik

Michał Pawlik

Prezes Zarządu SMEO

Współzałożyciel i Prezes Zarządu SMEO S.A. – FinTech-owej spółki faktoringowej dedykowanej sektorowi mikroprzedsiębiorstw. Lider i wizjoner biznesu, od ponad 13 lat związany z branżą finansową. Doświadczenie menedżerskie zdobywał w wiodących instytucjach finansowych w Polsce i w USA. Współtwórca Idea Money SA – największego faktora na rynku MŚP oraz pomysłodawca eFaktoring.pl – pierwszego w Polsce faktoringu online. Ekspert i entuzjasta nowych technologii w finansach. Mentor aktywnie zaangażowany w rozwój polskiej branży FinTech i wspieranie startupów.

Wykładowca programów MBA Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej.

 

Gilles Sablin

Gilles Sablin

CIO Advanced Trade Growth Fund

Dyrektor ds. Inwestycji w Advance Global Capital Ltd., brytyjskiej firmie inwestycyjnej specjalizującej się w zarządzaniu inwestycjami oraz finansowaniu należności małych i średnich przedsiębiorstw na rynkach wschodzących.

Wcześniej pracował w działach bankowości inwestycyjnej Bank of America, Merrill Lynch i Renaissance Capital. Był też szefem bankowości inwestycyjnej dla frankofońskiej Afryki Zachodniej w Grupie Ecobank.

Gilles posiada tytuły licencjata z ENSTA ParisTech, magistra ze Stanford oraz MBA w Wharton School na Uniwersytecie Stanu Pensylwania.

 

Małgorzata Szymańska

Małgorzata Szymańska

Dyrektor Departamentu Faktoringu Banku Ochrony Środowiska SA

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. Z bankowością związana od wielu lat. Karierę zawodową w obszarze faktoringu oraz finansowania handlu rozpoczęła w Polfactor SA, później w DNB Nord. W BOŚ Banku jest Dyrektorem Departamentu Faktoringu.

Tomasz Wagner

Tomasz Wagner

Senior Manager EY

Licencjonowany doradca podatkowy, starszy menedżer w firmie doradczej EY; posiada ponad 10-letnie doświadczenie w doradztwie z zakresu VAT; specjalizuje się w obsłudze podmiotów krajowych i zagranicznych zaangażowanych w transgraniczną wymianę towarów i usług; wykładowca na konferencjach, szkoleniach i warsztatach z zakresu podzielonej płatności; współautor publikacji Dyrektywa VAT. Polska Perspektywa. Komentarz (Warszawa 2012),Polskie prawo podatkowe a prawo unijne. Katalog rozbieżności (Warszawa 2015) oraz Mechanizm podzielonej płatności. Tło, korzyści, zagrożenia. Ujęcie branżowe (Warszawa 2018).

Jakub Więcław

Jakub Więcław

Prezes Zarządu inviPay.com

Absolwent Wyższej Szkole Handlu i Prawa im. Ryszarda Łazarskiego. Od początku kariery zawodowej związany z bankowością i sektorem finansowym, zajmował stanowiska bezpośrednio związane z faktoringiem oraz obsługą klienta firmowego. W ostatnich latach specjalizował się w obsłudze takich produktów jak faktoring, gwarancje, akredytywy, kredyty strukturyzowane. Przez ostatnie 7 lat związany był z Alior Bankiem S.A., gdzie pełnił funkcję Dyrektora ds. Finansowania Handlu.

Monika Woźniak

Monika Woźniak

Dyrektor Operacyjna SMEO

Współzałożycielka oraz Dyrektor Operacyjna SMEO – fintechu z branży faktoringowej, z doświadczeniem w zarządzaniu obszarami procesów i obsługi klienta oraz rozwój produktów faktoringowych w m.in. Idea Money, Bibby Financial Services, Alior Bank.

Piotr Zawacki

Piotr Zawacki

Starszy Menedżer w Zespole Instytucji Finansowych Deloitte, licencjonowany doradca podatkowy

Piotr posiada ponad 12-letnie doświadczenie w doradztwie podatkowym i specjalizuje się w doradztwie dla klientów z sektora finansowego, w szczególności banków, firm leasingowych i firm faktoringowych. Dodatkowo, Piotr posiada doświadczenie zdobyte w obszarze fuzji i przejęć.

Piotr doradza instytucjom finansowym z zakresu podatku CIT, VAT, międzynarodowego prawa podatkowego, jak również w procesach reorganizacji i restrukturyzacji działalności operacyjnej.

Piotr był odpowiedzialny za przeprowadzenie szeregu przeglądów podatkowych, badań typu „due diligence” oraz transakcji z zakresu obrotu wierzytelnościami.

Piotr reprezentuje również swoich Klientów z sektora finansowego przed sądami administracyjnymi w sporach z organami podatkowymi.