Wciąż rosną obroty polskich firm faktoringowych

lip 26, 2023 | Faktoring w mediach

Polscy faktorzy sfinansowali w pierwszym półroczu 2023 roku działalność krajowych firm w kwocie blisko 225,7 mld złotych.

 

Oznacza to, że wykupili wierzytelności w formie faktur o łącznej wartości o 1,2 proc. wyższej niż w pierwszych sześciu miesiącach 2022 r. Faktury na gotówkę zamieniło ponad 24 tys. firm. Przekazały one do sfinansowania 12,7 mln dokumentów płatniczych. W I kwartale wartość wykupionych faktur sięgnęła blisko 113,8 mld zł, to o 8,4 proc. większa kwota niż w pierwszych trzech miesiącach 2022 r. Faktury na gotówkę zamieniło 22,4 tys. firm. Przekazały one do sfinansowania 6,4 mln dokumentów płatniczych.

 

Polskie Związek Faktorów skupia obecnie większość podmiotów świadczących usługi faktoringowe w Polsce. Należy do niego 5 banków komercyjnych, 19 wyspecjalizowanych firm udzielających finansowania, a także 6 podmiotów o statusie partnera.

 

– Obroty krajowych firm faktoringowych nadal rosną, choć w I półroczu 2023 r. dynamika znacząco osłabła. Stało się tak przede wszystkim dlatego, że spadła wartość faktur, na podstawie których przedsiębiorcy ubiegali się o finansowanie. Głównych przyczyn tego zjawiska należy upatrywać w czynnikach makroekonomicznych – mówi Konrad Klimek, przewodniczący komitetu wykonawczego PZF.

 

Więcej w dzienniku Parkiet