Zamiana faktur na gotówkę. Wykup alternatywą dla kredytów

lut 2, 2023 | Faktoring w mediach

Zamiana faktur na gotówkę zyskuje na popularności. Padł kolejny rekord na rynku faktoringu, pisze Dziennik Gazeta Prawna.

 

W ubiegłym roku przedsiębiorstwa przekazały do sfinansowania prawie 24 mln dokumentów płatniczych. To o ponad 13 proc. więcej niż rok wcześniej, kiedy było ich 21,1 mln, czytamy w artykule. Jeszcze bardziej w ciągu ostatniego roku zwiększyły się obroty na rynku faktoringu. Wzrosły aż o 27 proc. do rekordowej kwoty 460 mld zł – wynika z najnowszych danych Polskiego Związku Faktorów, czytamy dalej.

 

Zdaniem ekspertów tak dobry wynik potwierdza tylko, jak bardzo przedsiębiorstwa poszukują szybkiego dostępu do gotówki i uwolnienia środków z wystawionych już faktur, pozwalających utrzymać im bieżącą działalność, pisze Dziennik Gazeta Prawna.

 

W tym roku można oczekiwać dalszego wzrostu zainteresowania faktoringiem. Choć dynamika może już nie być tak imponująca jak w ostatnich latach. Jak zauważa Konrad Klimek, przewodniczący Komitetu Wykonawczego PZF, Polska weszła w 2023 r. z najwyższą od 26 lat inflacją i najniższym poziomem optymizmu konsumentów. Zjawiskom tym towarzyszą wysokie stopy procentowe, znaczne spowolnienie tempa wzrostu gospodarczego i utrzymująca się niepewność w otoczeniu makroekonomicznym, czytamy dalej.

 

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej.