Almanach PZF 2022 dostępny online

lis 30, 2022 | Informacje prasowe

Wydawany raz do roku Almanach Polskiego Związku Faktorów jest już dostępny w serwisie internetowym PZF. Aktualne wydanie prezentuje zarówno analizy rozwoju rynku faktoringu, jak i praktyczne informacje dotyczące zarządzania tą usługą.

 

Almanach Polskiego Związku Faktorów ukazuje się od 2011 r. i jest unikatowym, cyklicznym wydawnictwem prezentującym materiały o faktoringu i innych usługach związanych z finansowaniem i zarządzaniem należnościami.

 

– Almanach propaguje faktoring i jest platformą, za pomocą której uznani polscy i zagraniczni faktorzy dzielą się swoimi bogatymi doświadczeniami. Jedenasty tom wydawnictwa zawiera publikacje przygotowane zarówno przez teoretyków, jak praktyków zarządzających tą usługą – mówi Dariusz Steć, dyrektor wykonawczy PZF.

 

Wydanie tradycyjnie otwiera prezentacja analizy rozwoju polskich faktorów.

 

W tegorocznym Almanachu przeczytamy m. in. artykuł Magdaleny Ciechomskiej-Barczak pt. „Mocne odbicie po spadku spowodowanym pandemią – europejski rynek faktoringu w 2021 roku”, w którym autorka prezentuje wyniki europejskiej branży faktoringowej w 2021 roku na bazie danych EU Federation for Factoring and Commercial Finance (EUF) dotyczących obrotów zrealizowanych przez branżę faktoringową w 2021 roku.

 

W kolejnym tekście, zatytułowanym „Wojna, pandemia, inflacja i… Jak europejska branża faktoringowa radzi sobie w tych fatalnych okolicznościach?”, John Brehcist (World of Open Account – cyfrowa społeczność networkingowa i edukacyjna dla firm i profesjonalistów zaangażowanych lub zainteresowanych finansowaniem należności – i Roundwindow) przedstawia skomplikowaną sytuację branży obrotu wierzytelnościami przy splocie katastrofalnych czynników, w jakich działa gospodarka europejska (i świat).

 

Autor kolejnego tekstu, mecenas Bartosz Nadra, podejmuje niezwykle ważną dla branży faktoringowej tematykę prawną. Artykuł – pt. Tendencje orzecznicze sądów w sprawach faktoringowych – omawia sprawy sądowe (zwłaszcza w sądach gospodarczych) rozstrzygające procesy faktoringowe oraz kształtowanie linii orzeczniczych w sprawach szczególnie spornych.

 

W kolejnym artykule – „Finanse polskich przedsiębiorców” – Grzegorz Sygnowski omawia wynik badania nastawienia przedsiębiorstw do faktoringu. Badanie przeprowadziła agencja ARC i było to piąte z kolei badanie (pierwsze wykonaliśmy w 2018 roku), prowadzone w szczególnych warunkach – w momencie, w którym musimy mierzyć się ze skutkami pandemii, wybuchem wojny w Ukrainie, inflacją, a także z wprowadzeniem Polskiego Ładu. Wszystkie te okoliczności mają duży wpływ na sytuację finansową przedsiębiorców.

 

W tekście zatytułowanym „Różnice w ocenie ryzyka faktoringowego ze względu na rozmiar przedsiębiorstwa” Adrianna Szakalicka podejmuje temat oceny ryzyka w zależności od segmentu klienta (skala działalności) wnioskującego o finansowanie.

 

Pierwszą część „Almanachu” zamykają artykuły przygotowane przez specjalistów w dziedzinie rozwiązań IT dla sektora usług finansowych.

 

W drugiej części wydawnictwa znajdują się artykuły przedstawiające faktoring w aspektach teoretycznych. Są to obszerne fragmenty prac licencjackich i magisterskich nadesłanych na konkurs „Złote Pióro PZF”.

 

Zapraszamy do lektury!

 

Almanach PZF 2022 do pobrania: