W jaki sposób poprawić płynność finansową swojej firmy?

maj 28, 2021 | Faktoring w mediach

Ostatnie kilkanaście miesięcy to czas pandemii, która wywarła ogromny wpływ na gospodarki na całym świecie. Zdarzenia te nie ominęły także Polski, gdzie w roku 2020 PKB spadł o blisko 3 proc., pisze Dariusz Steć, dyrektor wykonawczy Polskiego Związku Faktorów na łamach Gazety Wyborczej.

 

Mimo tych trudności, wartość skupionych wierzytelności, według danych Polskiego Związku Faktorów skupiającego 25 firm faktoringowych i banków, wyniosła 290 miliardów złotych i było to 3 proc. więcej niż w roku 2019. Polska była jednym z nielicznych krajów w Unii Europejskiej, który może się pochwalić dodatnią dynamiką. Podobnie wygląda porównanie wyników branży faktoringowej na tle sektora usług finansowych w Polsce i tu faktoring okazał się niekwestionowanym liderem wzrostów.

 

Popularność faktoringu w Polsce od lat nieustająco rośnie a wartość skupionych wierzytelności w 2020 roku stanowi już blisko 14 proc. polskiego PKB i jest to dużo powyżej średniej w EU (11 proc.). Rośnie liczba klientów korzystających z faktoringu – ponad 18 tysięcy, odbiorców – 356 tysięcy czy skupionych faktur – ponad 18 milionów.

 

Skąd bierze się taka popularność faktoringu szczególnie w kryzysowych czasach? Podstawową korzyścią dla przedsiębiorcy korzystającego z faktoringu jest możliwość szybkiej zamiany zamrożonych w należnościach środków na gotówkę i to nie tylko w czasach prosperity, ale także w czasach kryzysu. Posiadanie płynności finansowej staje się fundamentalnym elementem bezpieczeństwa prowadzonego biznesu w szczególności w ciężkich czasach, czego najlepszym przykładem jest obecny kryzys.

 

Więcej w Gazecie Wyborczej oraz serwisie PoradnikBiznesu.pl.