Faktorzy wywalczyli parasol od państwa

lip 30, 2020 | Faktoring w mediach

Faktoring został objęty gwarancjami Banku Gospodarstwa Krajowego. Wartość programu to 11,5 mld zł – czytamy w Pulsie Biznesu.

 

W kwietniu w ramach rządowego programu wspierania płynności firm ruszył fundusz gwarancji dla kredytów. Aż 80 proc. finansowania gwarantuje Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) – donosi gazeta. 

 

Od tamtej pory firmy faktoringowe, reprezentowane przez Polski Związek Faktorów (PZF), walczyły o objęcie tarczą antykryzysową również finansowania faktur – przypomina redakcja. Udało się. Komisja Europejska zatwierdziła oparty na faktoringu polski program wsparcia przedsiębiorstw dotkniętych skutkami epidemii koronawirusa. Jego wartość to 11,5 mld zł. W jego ramach faktoring z regresem i odwrotny zostały objęte Funduszem Gwarancji Płynnościowych, który jest zarządzany przez BGK.

 

– Spotkaliśmy się ze zrozumieniem strony rządowej oraz Banku Gospodarstwa Krajowego i przygotowaliśmy wspólnymi siłami pierwszy w Europie program pomocowy dla przedsiębiorców oparty na faktoringu – mówi na łamach Pulsu Biznesu Konrad Klimek, wiceprzewodniczący komitetu wykonawczego PZF.

 

Program będzie działał tak jak sprawdzone i dobrze znane gwarancje portfelowe, np. gwarancje de minimis. BGK podpisze z faktorami umowy portfelowe i przyzna im limity gwarancyjne. Natomiast faktorzy będą mogli z nich korzystać, obejmując gwarancjami BGK udzielane przedsiębiorcom limity faktoringowe. Program będzie skierowany do wszystkich firm, niezależnie od ich wielkości oraz branży, w której działają.

 

Więcej w Pulsie Biznesu.