Bez pieniędzy trudno sprzedawać za granicę

sty 20, 2020 | Faktoring w mediach

Eksporterom wciąż niełatwo o wsparcie finansowe. Dodatkową przeszkodą jest spowolnienie gospodarcze – pisze Puls Biznesu.

 

Liczba bankructw na świecie rośnie, a wraz z nią ryzyko w eksporcie – wynika z raportu przygotowanego przez firmę Euler Hermes. To efekt m.in. spowolnienia gospodarczego w krajach Europy Zachodniej, które może skutkować również spadkiem dostępności finansowania i zabezpieczeń dla polskich firm handlujących z zagranicą – czytamy w dzienniku.

 

Przedsiębiorcy mogą finansować eksport (…) faktoringiem. Wciąż jednak trudno im przekonać się do tego rozwiązania. – Musimy przekonać do naszych usług większą grupę eksporterów. Obecnie faktoring międzynarodowy rośnie wolniej niż krajowy. Stanowi ok. 16 proc. obrotów. Tymczasem na rynkach rozwiniętych jego udział przekracza 20 proc. – mówi w Pulsie Biznesu Sebastian Grabek, przewodniczący komitetu wykonawczego Polskiego Związku Faktorów (PZF).

 

Jerzy Dąbrowski, dyrektor generalny Bibby Financial Services i wiceprzewodniczący komitetu wykonawczego PZF, zwraca uwagę, że to usługa coraz bardziej dostępna również dla małych firm. – Generalnie wiele usług finansowych, które jeszcze kilka lat temu były skierowane do dużych klientów, upowszechniło się na tyle, że korzystają z nich również mniejsze przedsiębiorstwa. W obecnych czasach MŚP są traktowane jako coraz ważniejszy element gospodarczej układanki. Dostęp do kapitału obrotowego teraz jest moim zdaniem lepszy niż kiedykolwiek. Na rynku pojawiają się chociażby nowe podmioty oferujące faktoring tylko mikrofirmom – zauważa Jerzy Dąbrowski.

 

Więcej w Pulsie Biznesu.