O zmianach prawnych na Międzynarodowym Kongresie Faktoringu

wrz 5, 2019 | Informacje prasowe

Czołowi polscy prawnicy i ekonomiści spotkają się w panelu dyskusyjnym “Ofensywa ustawodawcza w Polsce i w Europie – szansa czy zagrożenie?” podczas dziesiątej edycji Międzynarodowego Kongresu Faktoringu. Eksperci Ministerstwa Finansów, Związku Banków Polskich oraz renomowanych kancelarii będą rozmawiać o tym, jak zmiany prawne mogą wpłynąć na rozwój usług faktoringowych. Debatę poprowadzi radca prawny Ewa Guzowska, Wspólnik Zarządzający KGK Kancelarii Radcowskiej E. Guzowska i S-ka, sp.k., specjalizująca się w faktoringu od początku jego funkcjonowania na rynku polskim.

 

Międzynarodowy Kongres Faktoringu, organizowany przez Polski Związek Faktorów, odbędzie się już za dwa tygodnie w Centrum Praskim Koneser. To jedno z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu spotkań menedżerów i praktyków faktoringu i finansów w Polsce. Udział w nim biorą uznani eksperci z całego świata. 

 

Uczestników czeka spotkanie pełne pasjonujących wystąpień i ciekawych dyskusji. Jedną z nich będzie będzie panel dyskusyjny „Ofensywa ustawodawcza w Polsce i w Europie – szansa czy zagrożenie?”.

 

– Uczestnicy panelu to doświadczeni praktycy – prawnicy i ekonomiści związani z branżą finansową. Omówią najgorętsze tej jesieni zmiany w prawie i ich wpływ na działalność faktoringową – mówi Ewa Guzowska, Wspólnik KGK Kancelarii Radcowskiej E. Guzowska i Ska, która poprowadzi debatę.

 

W dyskusji wezmą udział: Tadeusz Białek, Dyrektor Zespołu Legislacyjno – Prawnego Związku Banków Polskich, Artur Krzykowski, Partner Zarządzajacy AK Legal, Zbigniew Makowski, Zastępca Dyrektora Departamentu Podatku od Towarów i Usług Ministerstwa Finansów, Bartosz Nadra, Partner Zarządzający Jaśkowiak Nadra Adwokaci, Tomasz Wagner, Senior Manager EY.

 

– Rynek finansowy, którego częścią jest faktoring podlega nieustannie regulacjom na szczeblu europejskim. Dość wspomnieć dyrektywę 2011/7UE w sprawie zwalczania opóźnień w płatnościach w transakcjach handlowych, Dyrektywę 2018/843 dotycząca zapobieganiu prania brudnych pieniędzy czy Rozporządzenie Parlamentu i Rady UE 575/2013 w sprawie wymogów ostrożnościowych dla instytucji kredytowych – podkreśla Ewa Guzowska. 

 

Wszystkie te przepisy bezpośrednio lub pośrednio wpływają na działalność branży. Dodatkowo, w Polsce mamy do czynienia z nasileniem istotnych zmian w prawie, wprowadzaniem nowych instytucji, nakładaniem na uczestników rynku znacznych obowiązków, w tym w dziedzinie podatków.

 

Uczestnicy panelu podziela się swoimi pierwszymi doświadczeniami związanymi z Białą Księgą Podatników, omówią wprowadzenie dobrowolnego i obligatoryjnego mechanizmu podzielonej płatności oraz przepisów dotyczących zapobieganiu zatorom płatniczym na działalność faktoringową.

 

Podczas panelu przypomnimy również o ważnej inicjatywie Polskiego Związku Faktorów – kampanii Wolne Faktury – bez zakazu cesji.