Nowe technologie na Międzynarodowym Kongresie Faktoringu

wrz 2, 2019 | Informacje prasowe

Przedstawiciele czołowych firm technologicznych z Polski i ze świata spotkają się w panelu dyskusyjnym “Nowe technologie w finansach – czas na faktoring” podczas dziesiątej edycji Międzynarodowego Kongresu FaktoringuEksperci takich firm jak Revolut, Mint Software, HPD LendScape, Pragma GO, Nethone, BibbyLAB oraz BIK SA, będą rozmawiać o tym, jak najnowsze rozwiązania technologiczne wpłyną na rozwój usług faktoringowych. Debatę poprowadzi Michał Pawlik, prezes FinTechowej firmy faktoringowej SMEO.

 

Międzynarodowy Kongres Faktoringu, organizowany przez Polski Związek Faktorów, odbędzie się już za niespełna trzy tygodnie w Centrum Praskim Koneser. To jedno z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu spotkań menedżerów i praktyków faktoringu i finansów w Polsce. Udział w nim biorą uznani eksperci z całego świata. 

 

Uczestników czeka spotkanie pełne pasjonujących wystąpień i ciekawych dyskusji. Zwieńczeniem obrad będzie panel dyskusyjny „Nowe technologie w finansach – czas na faktoring”.

 

Technologie takie jak sztuczna inteligencja, blockchain czy deep learning bezpośrednio dotyczą nas – przedstawicieli wciąż rosnącego w Polsce rynku faktoringu – mówi prowadzący dyskusję Michał Pawlik, prezes SMEO. – O tym, że jako rozwijające się fintechy dokładnie rozglądamy się za tym, co się dzieje w świecie technologii, świadczy chociażby udział w panelu szefa polskiego Revoluta – dodaje. Karol Sadaj od półtora roku kieruje polskim oddziałem międzynarodowego fintechu Revolut, oferującego wielowalutowe karty płatnicze. Z usług tej brytyjskiej firmy tylko w Polsce korzysta już pół miliona osób. 

 

Ponadto w dyskusji wezmą udział: Wojciech Bublik (CEO Mint Software), Kevin Day (CEO HPD LendScape), Daniel Mączyński (Wiceprezes Zarządu Pragma GO), Hubert Rachwalski von Rejchwald (CEO Nethone), Tomasz Rodak (Dyrektor Działu Innowacji BibbyLAB), Bartosz Wójcicki (Dyrektor Biura Usług Antyfraudowych BIK SA).

 

– Niewątpliwie, w przeciągu najbliższych 15 lat, czeka nas rewolucja podobna do zmian, jakie wniosły w ciągu ostatnich lat w nasze życie smartfony. Procesy operacyjne, również w faktoringu, ulegną drastycznemu przyspieszeniu, a ich realizacja będzie tańsza i bardziej efektywna. Nowi gracze, dzięki zastosowanym innowacjom technologicznym, mogą uzyskać do ⅓ przychodów obecnych banków w ciągu najbliższych 2-3 lat. Brak reakcji ze strony starszych instytucji może doprowadzić do znacznej utraty rynku mniej sprawnych i skostniałych organizacji – dodaje Wojciech Bublik, CEO Mint Software.

 

Podczas panelu będziemy między innymi rozważać, czy – pilnując biznesowych aspektów naszych firm – nie zatracamy właśnie tej fintechowej odnogi działalności, czy mamy wystarczająco odwagi, aby kłaść nacisk na R&D (badania i rozwój) – konkluduje Michał Pawlik.

 

– Szacuje się, że około 80% korporacji i operatorów finansowych zwiększy współpracę z FinTechami w ciągu najbliższych 3—5 lat. Instytucje finansowe są świadome tego, że muszą wdrażać innowacje technologiczne, aby zachować swoją pozycję konkurencyjną – oraz aby nie stracić rynku – wtóruje mu dodaje Wojciech Bublik.