Faktorzy rosną jak na drożdżach

lip 23, 2019 | Faktoring w mediach

Branża odnotowała 21-procentowy wzrost obrotów. Obsługuje wierzytelności przedsiębiorców warte już ponad 132 mld zł, czytamy w Pulsie Biznesu.

 

Polski Związek Faktorów (PZF) opublikował wyniki rynku po drugim kwartale tego roku. Okazuje się, że branża urosła aż o 21 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem. Faktorzy w sumie obsługują wierzytelności warte już ponad 132 mld zł. Rok temu było to 109,1 mld zł. Z tej formy finansowania w Polsce korzysta obecnie 16,6 tys. firm. Wystawiły one blisko 8,3 mln faktur, na podstawie których faktorzy udzielili finansowania, pisze gazeta.

 

Zdecydowana większość przedsiębiorców faktoringowych i spora część graczy średniej wielkości odnotowała dwucyfrowy wzrost.

 

— Jeden podmiot z rynkowej czołówki może pochwalić się nawet ponad 100-procentowym wzrostem. To pokazuje, że popyt na faktoring stale rośnie. Przedsiębiorcy szukają finansowania i stawiają na szybkie i wygodne rozwiązanie — mówi w Pulsie Biznesu Sebastian Grabek, przewodniczący komitetu wykonawczego PZF.

 

Zwraca uwagę na przetasowania w rynkowej czołówce. Liderem został BGŻ BNP Paribas. To efekt przejęcia przez tę grupę sieci Raiffeisen w Polsce. Na drugim miejscu plasuje się Pekao Faktoring, a na trzecim ING Commercial Finance. Najpopularniejszą formą faktoringu, podobnie jak na innych rozwiniętych rynkach europejskich, jest pełna opcja tej usługi. Zainteresowanie nią rośnie szczególnie dynamicznie w obrocie krajowym.

 

Więcej w Pulsie Biznesu.