PZF w najnowszym wydaniu World Factoring Yearbook

lip 11, 2019 | Informacje prasowe

Wydawnictwo BCR Publishing przygotowało doroczną edycję World Factoring Yearbook. To już 23 wydanie tego globalnego raportu na temat stanu rynku faktoringowego na świecie. Rozwój polskiego sektora omówił w nim Sebastian Grabek, Przewodniczący Komitetu Wykonawczego PZF.

 

World Factoring Yearbook 2019 prezentuje gruntowną analizę sytuacji na światowym rynku finansowania działalności przedsiębiorstw. Analizuje kondycję rynków europejskich, azjatyckich, amerykańskich i afrykańskich.

 

Polski rynek faktoringu omówił w nim Sebastian Grabek, Przewodniczący Komitetu Wykonawczego PZF. Nasza gospodarka jest szóstą co do wielkości w Europie. Jej wzrost utrzymał się w 2018 r. na wysokim poziomie. PKB urósł o 5,1%. Tempo wzrostu polskiej gospodarki było znacznie wyższe od średniej europejskiej, która wynosiła około 1,7%. Jej dobra kondycja została odnotowana w raportach OECD i międzynarodowych agencji ratingowych.

 

Głównym motorem wzrostu był krajowy popyt konsumpcyjny, który wzrósł o 5,3% w 2018 r. Także działalność eksportowa w 2018 r. wzrosła i wyniosła 221 mld EUR (wzrost o 7%).

 

Dlatego kolejny rok pokazał, że polski rynek faktoringu ma sprzyjające warunki do rozwoju. Firmy, które są członkami Polskiego Związku Faktorów, osiągnęły obroty w wysokości 56,5 mld EUR w 2018 r. Rosną stale od 2008 r. i czynią faktoring najbardziej dynamicznie rozwijającym się sektorem polskiego rynku usług finansowych. 

 

Więcej w World Factoring Yearbook 2019. Sekcja dotycząca rynku polskiego do pobrania poniżej.