Skąd wziąć pieniądze na biznes

mar 1, 2019 | Faktoring w mediach

Jak polscy mali i średni przedsiębiorcy korzystają z różnych rodzajów zewnętrznego finansowania? Coraz chętniej, bo wybór, jaki mają do dyspozycji, wciąż się poszerza, w dużym stopniu właśnie z myślą o nich – czytamy w magazynie My Company.

 

Zalety faktoringu prezentował w artykule Sebastian Grabek, przewodniczący Komitetu Wykonawczego Polskiego Związku Faktorów. Zwracał uwagę, że faktorzy finansują swoich klientów poprzez przejęcie zobowiązań ich kontrahentów. Środki wypłacane są w oparciu o wystawione faktury, wystarczy, że przedsiębiorca przedstawi je do sfinansowania. Faktor wypłaci na tej podstawie 80 proc. wartości transakcji i zawiadomi kontrahenta o przejęciu jego zobowiązania. Gdy płatność zostanie uregulowana, faktor rozliczy się z klientem. Ten, dzięki prostej usłudze, może szybko zaspokoić najpilniejsze potrzeby związane z terminowym wypłacaniem pensji i wypełnianiem obowiązków wobec fiskusa czy ZUS.

 

To sprawia, że zauważalnie rośnie liczba klientów firm faktoringowych. Z najnowszych danych Polskiego Związku Faktorów wynika, że przedsiębiorców korzystających z tej formy finansowania jest już blisko 17 tysięcy. Są to głównie średnie i większe podmioty. Jednak przybywa też mikroprzedsiębiorców sięgających po finansowanie na rozwój prowadzonej działalności, nie czekając na przelewy z tytułu faktur o długich terminach płatności – wyjaśniał Sebastian Grabek.

 

Najpopularniejszą formą faktoringu, z jakiej korzystają przedsiębiorcy, jest, podobnie jak na innych rozwiniętych rynkach europejskich, faktoring pełny. Zainteresowanie nim szczególnie dynamicznie rośnie w obrocie krajowym. Umożliwia szybki dostęp do środków na bieżącą działalność, połączony z ochroną przed brakiem zapłaty za dostarczone towary lub usługi ze strony kontrahentów. Świadczy to o rosnącej świadomości ekonomicznej klientów korzystających z finansowania. Faktoring pełny chroni przed ryzykiem utraty płynności i wpadnięcia w pułapkę zatorów płatniczych. Zabezpiecza przed nieprzewidzianymi trudnościami handlowymi. Oferta opiera się zarówno na finansowaniu działalności, jak i przejęciu przez faktora ryzyka niewypłacalności kontrahentów.

 

Także eksporterzy częściej stawiają na pełną opcję, choć coraz większa ich grupa decyduje się na niepełny faktoring eksportowy. Są to przede wszystkim podmioty kierujące swoje towary i usługi na rynek europejski oraz w regiony, w których czują się pewnie.

 

Dzięki rosnącemu uznaniu wśród przedsiębiorców, faktoring pozostaje najszybciej rozwijającą się usługą finansową.

 

Więcej w magazynie My Company.