Przedsiębiorco, uważaj na pseudo faktoring

lut 25, 2019 | Faktoring w mediach

Czy to na pewno faktoring, czy może jednak pożyczka? Warto się upewnić, żeby uniknąć kłopotów z VAT-em, radzi Puls Biznesu.

 

W ostatnim czasie na polskim rynku pojawiło się wiele fintechów oferujących faktoring online. Jednak usługi niektórych z tych spółek mają więcej cech pożyczki niż niż faktoringu. Okazuje się, że takie mylne nazewnictwo może rodzić ryzyko podatkowe, czytamy w Pulsie Biznesu.

 

Faktoring jest w całości objęty VAT-em, zaś pożyczka – nie. Klienci decydujący się skorzystać z pseudo faktoringu i odliczyć VAT z faktur wystawionych przez podmiot oferujący taką usługę, narżają się na ryzyko zakwestionowania odliczenia przez Urząd Skarbowy. Zgodnie z ustawą o VAT pożyczka jest zwolniona z VATu, co oznacza, że klient nie ma prawa odliczyć sobie zapłaconego niesłusznie VAT-u.

 

– Wysokość kary, jaka może spotkać takiego klienta zależy przede wszystkim od kwoty uszczuplenia należności publicznoprawnej. Kwota ta decyduje o tym, czy mamy do czynienia z wykroczeniem, czy przestępstwem skarbowym. W przypadku przestępstwa skarbowego, będzie to kara grzywny, którą egzekwuje się w postaci stawek dziennych, kary ograniczenia wolności lub kary pozbawienia wolności. Natomiast w przypadku wykroczenia – kary grzywny określonej kwotowo – mówi Sebastian Grabek, przewodniczący komitetu wykonawczego Polskiego Związku Faktorów.

 

– Dlatego przestrzegamy klientów przed korzystaniem z usług pseudo – faktoringowych. Namawiamy do uważnego czytania umów i zadawania pytań, dotyczących tego, na czym ta umowa faktycznie polega i jakie są obowiązki stron. Jeśli treść umowy jest zbyt skomplikowana warto czasami zadać pytanie prawnikowi.  Firmy zainteresowane ofertą prawdziwego faktoringu mogą wejść na stronę internetową faktoring.pl i sprawdzić, jakie podmioty zrzeszone są w Polskim Związku Faktorów i oferują tę formę finansowania. PZF przygotowuje też kodeks etyki w faktoringu, którego celem jest m. in. zobowiązanie do przejrzystości i uczciwości w działaniu zarówno wobec klientów, jak i państwa. Liczymy, że wejdzie on w życie w połowie roku – dodaje Sebastian Grabek.

 

Więcej w Pulsie Biznesu.