Big Data i klasyczne rozwiązania – z jakich źródeł danych korzystają fintechy?

lip 19, 2018 | Faktoring w mediach

Fintechy podobnie jak inne instytucje finansowe, starają się poznać swojego nowego klienta, przed podjęciem z nim współpracy. Jak to robią? Z jakich mechanizmów korzystają? – pyta serwis Fintek.pl.

 

Zarówno banki, jak i pozabankowe instytucje finansowe korzystają z szerokiego wachlarza informacji o kliencie. Szczególnie zaawansowanej weryfikacji danych wymaga m.in. wielowątkowa analiza faktoringowa. Nowoczesny faktoring internetowy odszedł od zbierania papierowych dokumentów na rzecz w pełni zdigitalizowanego procesu online. Dla takich firm, zwłaszcza tych wyspecjalizowanych w obsłudze klientów z sektora MŚP, każda informacja jest ważna – czytamy w serwisie Fintek.pl.

 

Przykładowo w SMEO weryfikacja klienta opiera się na autorskim rozwiązaniu technologicznym, które wykorzystuje dane finansowe i behawioralne. Zdaniem Michała Pawlika, prezesa SMEO, takie podejście jest szczególnie ważne dla niedostatecznie ubankowionych małych przedsiębiorstw, czyli takich, o których ciężko zebrać tradycyjne informacje. A co jest informacją tradycyjną? Np. sprawozdanie finansowe złożone w Krajowym Rejestrze Sądowym, do którego od niedawna jest dostęp online. Jednakże, nie każdy podmiot gospodarczy ma obowiązek składać sprawozdanie finansowe… Z resztą ono też ma swoje wady – dodaje serwis.

 

Więcej w serwisie Fintek.pl.