Popyt na faktoring stale rośnie

gru 19, 2017 | Faktoring w mediach

Po trzech kwartałach 2017 r. firmy faktoringowe zrzeszone w Polskim Związku Faktorów zarządzały powierzonymi przez klientów wierzytelnościami o łącznej wartości 132,1 mld zł – pisze na łamach Dziennika Gazety Prawnej Dariusz Steć przewodniczący komitetu wykonawczego Polskiego Związku Faktorów. To o 17,3 proc. więcej niż przed rokiem. Wzrost rynku w trzecim kwartale przyspieszył dzięki dynamicznie zwiększającej się liczbie przedsiębiorstw doceniających tę formę finansowania działalności. Już ponad 8,5 tys. podmiotów gospodarczych w Polsce korzysta z faktoringu. To o 13,2 proc. więcej niż rok temu. 

 

Z usług firm faktoringowych działających w Polsce korzystało w ciągu 9 miesięcy 2017 r. ponad 8,5 tys. klientów (rok temu 7,5 tys.). Sfinansowały one w tym czasie blisko 6,4 mln faktur. Średnia wartość pojedynczej faktury sięgała prawie 21 tys. zł.

 

Wygoda w dostępie do środków na bieżącą działalność to dla przedsiębiorców jeden z priorytetów. Dlatego coraz chętniej sięgają po faktoring. Usługa odpowiada na potrzeby finansowe klientów i zabezpiecza ich przed ryzykiem braku zapłaty ze strony kontrahentów.

 

Rynek wprowadza wiele nowych rozwiązań, przeznaczonych dla firm różnej wielkości i różnej dynamice rozwoju, dzięki czemu coraz więcej podmiotów korzysta z oferty faktoringowej. Jeszcze do niedawna mieliśmy do czynienia z sytuacją, w której obroty rynku rosły szybciej niż liczba klientów. Wskazywało to, że wyniki osiągane przez nasz rynek realizowane są przede wszystkim poprzez duże transakcje. Tymczasem dla sektora jest korzystniej, jeśli proporcje te są zrównoważone, czyli tempo wzrostu liczby klientów jest adekwatne do rosnącej wartości obrotów. Od kilku miesięcy obserwuje się zbliżanie się rynku faktoringu do takiej właśnie prawidłowości.

 

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 19 grudnia 2017 r.