Władze PZF

Komitet Wykonawczy PZF


Dariusz Steć

Dariusz Steć

Przewodniczący Komitetu Wykonawczego PZF

Członek Zarządu mFaktoring S.A.

Doświadczony menadżer, w branży faktoringowej od 1996 roku. Od 1998 związany z BRE Faktoring (poprzednio Polfactor SA), gdzie od 1999 pełni funkcję Członka Zarządu odpowiedzialnego za obszar ryzyka.

Wcześniejsze doświadczenie z zakresu zarządzania ryzykiem w bankowości korporacyjnej zdobywał pracując dla Banku Przemysłowo Handlowego, Raiffeisen Banku oraz Polskiego Banku Rozwoju. Swoją wiedzę merytoryczną i empiryczną wykorzystywał także w wielu projektach prywatyzacyjnych i restrukturyzacyjnych przedsiębiorstw państwowych w pierwszych latach transformacji gospodarczej w Polsce.

Absolwent Szkoły Głównej Handlowej. Ukończył wiele programów szkoleniowych dla kadry zarządzającej, w tym program Management™ organizowany przez Harvard Business Review Polska.

W strukturach Polskiego Związku Faktorów aktywnie uczestniczy od 2006.

Czynnie wspiera propagowanie usługi faktoringu wśród polskich przedsiębiorców. Prelegent podczas wielu konferencji poświęconych faktoringowi.

Pasjonat i znawca tenisa, której to dyscyplinie poświęca się także jako zawodnik.

Sebastian Grabek

Sebastian Grabek

Wiceprzewodniczący Komitetu Wykonawczego PZF

Dyrektor Departamentu Faktoringu w Banku HSBC

Sebastian Grabek jest Dyrektorem Centrum Finansowania Handlu i Faktoringu HSBC Bank Polska S.A. od 2007 roku. Odpowiada za rozwój biznesu faktoringowego banku w Polsce. Z bankowością związany jest od prawie 16 lat, w trakcie których współpracował głównie z dużymi przedsiębiorstwami i międzynarodowymi klientami w obszarze faktoringu oraz finansowania handlu.

W branży faktoringowej rozpoczął karierę w spółce Handlowy-Heller SA (obecnie ING Commercial Finance Polska SA) w 2001 roku, następnie odpowiadał za rozwój faktoringu w Raiffeisen Banku oraz Banku BGŻ. Aktywnie wspiera rozwój branży poprzez publikację wielu artykułów na temat rozwoju faktoringu w Polsce.

Jest absolwentem Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości w Poznaniu, gdzie ukończył studia na kierunku Zarządzanie. Posiada także dyplom ukończenia studiów podyplomowych MBA wydany przez Akademię Ekonomiczną w Poznaniu oraz Georgia State University w Atlancie.

Jerzy Dąbrowski

Jerzy Dąbrowski

Wiceprzewodniczący Komitetu Wykonawczego PZF

Dyrektor Generalny, Członek Zarządu Bibby Financial Services Sp. o.o.

Obecnie Dyrektor Generalny i Członek Zarządu Bibby Financial Services Sp. o.o.

Z rynkiem faktoringowym związany od 2002 roku, wcześniej w grupie Pekao i w Banku Raiffeisen. Ostatnio zajmował stanowisko Starszego Dyrektora kierującego Departamentem Faktoringu i Finansowania Handlu w Banku Millennium S.A., który jako pierwszy bank w Polsce został członkiem Polskiego Związku Faktorów.

Były Członek Komisji Rewizyjnej Polskiego Związku Faktorów. Uczestnik wielu konferencji i seminariów mających na celu promocję wśród polskich przedsiębiorstw rozwiązań z zakresu faktoringu, optymalizacji przepływów pieniężnych po stronie należności i zobowiązań, administracji i zabezpieczenia spływu należności.

Aktywnie uczestniczy w debacie o rynku faktoringowym, prezentując swój punkt widzenia w licznych artykułach prasowych, wystąpieniach podczas konferencji, wywiadach radiowych i telewizyjnych.

Absolwent Instytutu Ekonomii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, w którym przez 4 lata był również pracownikiem naukowym w Katedrze Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych.

Andrzej Żbikowski

Andrzej Żbikowski

Wiceprzewodniczący Komitetu Wykonawczego PZF

Doradca Prezesa Zarządu ING CF S.A.

Absolwent Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie (Niemcy). Uczestniczył w wielu krajowych i międzynarodowych programach szkoleniowych, m.in. „Management 2000” (The Canadian International Management Institute) oraz w szkoleniach Międzynarodowej Szkoły Bankowości i Finansów w Katowicach.

Od roku 1987 na kierowniczych stanowiskach w zarządach różnych spółek prawa handlowego. Od 19 lat związany z sektorem finansowym prezes zarządu Polfactor SA (1995-2001); prezes zarządu Handlowy – Heller SA (2002 – 2006). Od 2007 do 2104 prezes zarządu ING Commercial Finance Polska SA. Obecnie sprawuje funkcje doradcy prezesa zarządu ING CF.

Jest jednym z współzałożycieli Polskiego Związku Faktorów. Od wielu lat współpracuje z Factors Chain International. Jest członkiem Komitetu Wykonawczego Europejskiej Federacji Faktoringu i Finansowania Handlu z ramienia PZF.

Żonaty, ma trójkę dzieci. Czas wolny spędza chętnie na nartach i windsurfingu. Wspiera działalność Polskiego Stowarzyszenia Promocji Oświatowych prowadzącego zespół szkół niepublicznych na warszawskich Bielanach.

Komisja Rewizyjna PZF


Paweł Kacprzak

Paweł Kacprzak

Członek Komisji Rewizyjnej

Dyrektor ds. faktoringu, Departament Faktoringu i Finansowania Handlu; Raiffeisen Bank Polska S.A.ach.

Stanisław Atanasow

Stanisław Atanasow

Członek Komisji Rewizyjnej

Prezes Zarządu Credit Agricole Commercial Finance Polska S.A.

Absolwent Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Z branżą faktoringową związany od 1998 roku. (Szef Zespołu Marketingu FORIN Sp. z o. o.; Dyrektor Sprzedaży i Marketingu, później w BZ WBK Faktor Sp. z o. o.; Dyrektor i Członek Zarządu Hilton–Baird Polska).

Od czerwca 2011 r. jest Prezesem Zarządu Credit Agricole Commercial Finance Polska SA, spółki faktoringowej należącej do EFL. Odpowiadał za zbudowanie spółki i uruchomienie działalności operacyjnej w 2012 roku. Jest autorem licznych publikacji na temat faktoringu w polskiej prasie specjalistycznej. Interesuje się lotnictwem i historią.

Biegle mówi po angielsku, rosyjsku i bułgarsku.

Jarosław Jaworski

Jarosław Jaworski

Członek Komisji Rewizyjnej

CEO Coface w Polsce

Od 1 stycznia 2012 roku jest prezesem Coface. Jako Country Manager odpowiada za rozwój wszystkich obszarów działalności grupy Coface w Polsce: ubezpieczenia należności, faktoringu, informacji gospodarczej oraz windykacji B2B.

Do Coface dołączył w 2006 roku, biorąc na siebie odpowiedzialność za wprowadzenie na polski rynek spółki faktoringowej Coface, która obecnie jest jednym z największych graczy na rynku i największym faktorem niebankowym w Polsce. Przez wiele lat Członek Komitetu Wykonawczego Polskiego Związku Faktorów, obecnie Członek Komisji Rewizyjnej.

W bankowości i usługach finansowych od 1992 roku, od 1999 roku w branży faktoringowej, wcześniej jako dyrektor sprzedaży usług faktoringowych. Absolwent ekonomii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz studiów MBA University of Illinois na Politechnice Lubelskiej. Uczestnik wielu szkoleń i konferencji.