Faktoring – sposób na płynność finansową

Paź 30, 2017 | Faktoring w mediach

Stały dostęp do środków na bieżącą działalność to priorytet dla każdej firmy, bez względu na wielkość oraz rynek, na którym działa. Konkurencja wymusza elastyczność nie tylko w ofercie, ale także w podejściu do terminów płatności. Dla klienta im dłuższy czas na zapłacenie faktury tym lepiej. To zaś blokuje przedsiębiorcy dostęp do środków. Z pomocą przychodzi faktoring – pisze w Gazecie Wyborczej Sebastian Grabek, wiceprzewodniczący komitetu wykonawczego PZF.

 

Faktoring jest wygodnym sposobem na pozyskiwanie środków na finansowanie działalności. Jest przy tym doskonałą formą zabezpieczenia przed ryzykiem braku zapłaty ze strony kontrahentów – czytamy dalej.

 

W praktyce usługa polega na zamianie należności na gotówkę. W przypadku, gdy kontrahent zwleka z płatnością za dostarczony towar, przedsiębiorca ma zablokowane środki. Faktoring pozwala mu je uwolnić. Firma faktoringowa wypłaca przedsiębiorcy część pieniędzy wynikających z faktury, a wobec dłużnika podejmuje działania zmierzające do uzyskania zapłaty. Gdy ją otrzyma, wypłaca przedsiębiorcy pozostałą część środków – tłumaczy Sebastian Grabek.

 

Więcej w Gazecie Wyborczej z 30 października 2017 r. oraz na http://www.poradnikbiznesu.info/edukator-przedsiebiorcy/mikrofirma/faktoring-sposob-na-plynnosc-finansowa.